ACT voor groepen
act voor groepen is de Nederlandse vertaling van een Engels boek uit 2017. Het richt zich zowel op beginnende als gevorderde therapeuten.
Het boek begint met een korte schets van de theoretische achtergrond van acceptatie- en commitmentherapie (act): de wetenschappelijke en wetenschapsfilosofische onderbouw, met name de relational frame theory (rft) en het functioneel contextualisme of radicale behaviorisme. Dit gebeurt zeer beknopt op acht bladzijden. Hierna gaat men over tot de orde van de dag: de zes kernprocessen van act, gevolgd door een hoofdstuk over wat act kan betekenen in groepen. Vanaf het derde hoofdstuk wordt het boek zeer praktisch en behandelen auteurs zeer systematisch een aantal aspecten: uitdagingen voor de therapeut, mogelijke problemen in groepen en hoe een act-groep opzetten. Vervolgens krijgen de zes kernprocessen elk een afzonderlijk hoofdstuk, opnieuw zeer praktisch, vol herkenbare voorbeelden. Tot slot lichten de auteurs verschillende mogelijke groepsvormen toe en krijgt de groepsbehandeling van verslaving bijzondere aandacht.
act voor groepen is een zeer interessant, sterk op de praktijk gericht boek. Iedere act-therapeut haalt er ongetwijfeld inspiratie uit. Als aanvulling kan de koper van het boek op de website van de uitgeverij nog 39 pagina’s downloaden met vooral extra oefeningen om in groepen te gebruiken.
F. de Groot, zorgmanager, Boechout